WENTYLATORY

PRZECIWWYBUCHOWE

wentylatory przeciwwybuchowe WO-EX Fantech

WENTYLATORY PRZECIWWYBUCHOWE - WO-EX

Wentylatory przeciwwybuchowe typu WO-EX są to wentylatory kanałowe przeznaczone do pracy w strefach niebezpiecznych, zagrożonych wybuchem. Charakteryzują się solidną konstrukcją z wykorzystaniem wysokiej jakości surowców oraz nowoczesną technologią. W skład wentylatora wchodzi obudowa aluminiowa w kształcie kanału (rury) obustronnie lub jednostronnie zakończona kołnierzem prostym z otworami montażowymi, oraz z wirnik osiowy umiejscowionego bezpośrednio na wale silnika elektrycznego przeciwwybuchowego wykonanego w obudowie wzmocnionej. Wentylatory kanałowe w wykonaniu przeciwwybuchowym spełniają wymagania Dyrektywy Unii Europejskiej 94/9/EC “ATEX” dotyczącej urządzeń przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (II 2G EEx e II T3 lub T4).
Zachęcamy do kontaktu w celu przygotowania oferty spełniającej Państwa oczekiwania. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta oraz przystępne ceny.

Oznakowanie Ex

OPCJE WYKONANIA

Wirnik

Obudowa

Silnik elektryczny

Wentylator

Zakres temperatur

Zastosowanie

do transportu powietrza w strefach zagrożonych wybuchem

Przemysł

produkcyjny, lakierniczy

Rola wentylatorów przeciwwybuchowych jest nie do przecenienia. Są to urządzenia kanałowe, stosowane w miejscach niebezpiecznych, zagrożonych wybuchem. Ze względu na specyficzne zastosowanie tego typu urządzenia muszą być solidne w swojej konstrukcji, a do ich wykonania powinny zostać zastosowane materiały najwyższej jakości. Tego typu wentylatory wykonywane są z użyciem najnowocześniejszych technologii, dzięki czemu są skuteczne w swoim działaniu i spełniają powierzone im zadania.

Należy również wspomnieć o tym, że aby wentylator przeciwwybuchowy został dopuszczony do użytkowania, musi spełniać surowe wymogi Dyrektywy Unii Europejskiej 94/9/EC “ATEX”, która odnosi się do urządzeń przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Czym jest wentylator przeciwwybuchowy?

Dzięki zastosowaniu wentylatorów przeciwwybuchowych można skutecznie wentylować zakłady produkcyjne oraz inne obiekty czy urządzenia, w których ze względu na powstałe gazy, pyły czy inne związki istnieje duże ryzyko wybuchu.

Wentylatory przeciwwybuchowe działają niemal tak samo, jak klasyczne modele, z tą jednak różnicą, że inna jest ich budowa i zastosowanie rozwiązań technologicznych, dzięki którym nie dochodzi do iskrzenia, które w specyficznych warunkach mogłoby doprowadzić do wybuchu. Dobrej jakości wentylator musi być wykonany z materiałów o właściwościach antystaycznych, wirnik aluminiowy lub ze specjalnego tworzywa antystatycznego, obudowa aluminiowa oraz silnik specjalny brzeciwybuchowy w wykonaniu EX.

Wentylatory przeciwwybuchowe można podzielić na osiowe i promieniowe, a także na te przeznaczone do wentylacji ogólnej lub miejscowej.

Jaki wentylator wybrać? W tym przypadku należy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą. Ten poprzez ocenę warunków panujących w pomieszczeniu/budynku oraz po określeniu rodzaju strefy wybuchowej, wybierze najlepszy i najbezpieczniejszy model wentylatora.

Gdzie stosowane są przeciwwybuchowe wentylatory?

Wentylatory przeciwwybuchowe stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach oraz środowiskach, w których istnieje wysokie zagrożenie zapłonu lub wybuchu w wyniki zmieszania się powietrza z substancjami łatwo palnymi (gazy, pyły, opary, mgły itp.).

Gdzie takie wentylatory sprawdzą się najlepiej? Tego typu urządzenia są niezastąpione między innymi w:

 • lakierniach,
 • pomieszczeniach przeznaczonych do malowania,
 • akumulatorniach,
 • odciągach i dygestoriach chemicznych,
 • pomieszczeniach produkcji u technologii chemicznych,
 • urządzeniach przemysłowych

Choć parametry związane z przepływem przy wentylatorach przeciwwybuchowych są takie same jak przy klasycznych ich odpowiednikach, to jednak oba typy urządzeń znacząco różnią się między sobą po względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

ZAPYTAJ O OFERTĘ  Wiadomość*


  *-pola wymagane

  W celu sprawnego przygotowania oferty, zachęcamy Państwa do skorzystania z Formularza doboru wentylatora, w którym w prosty sposób mogą Państwo wprowadzić poszukiwane parametry wentylatora. >>>